2018 NRCS Conservation Local Work Group Meeting Schedule Announced

Madison, Wis. – May 21, 2018 − The U.S. Department of Agriculture Natural Resources Conservation Service (NRCS) in Wisconsin has announced the schedule for 2018 Local Working Group (LWG) meetings. Eighteen meetings will be held across Wisconsin in August to gather input and help set priorities for U.S. Department of Agriculture conservation programs under the Farm Bill.

“Local Working Groups offer a seat at the table for interested individuals and groups to advise NRCS on how best to set priorities and locally implement conservation programs,” said Angela Biggs, Wisconsin State Conservationist. “Members are diverse, with an interest and focus on local agriculture and various natural resource issues,” added Biggs. Farmers representing a variety of crops and livestock raised within the local area, private woodland owners, representatives of agricultural and environmental organizations, and representatives of other agriculture and natural resource agencies are welcome and should be represented.

Wisconsin LWGs represent two or more counties grouped together by geography, similar land use, resources, and type of agriculture. See a map of Local Working Groups. This will allow greater flexibility and access to funding for the groups.

One of the main programs discussed at the meetings will be the Environmental Quality Incentives Program (EQIP), a federal conservation program that helps agricultural producers in a manner that promotes agricultural production and environmental quality as compatible goals. EQIP offers technical and financial assistance to help landowners with needed conservation practices for water quality, soil health, wildlife and other natural resources. The program was re-authorized through 2018 in the federal Farm Bill, which was passed in February 2014.

Local Working Group meetings are open to the public. Anyone interested in becoming a member in LWGs should contact their local NRCS Service Center . Contact your local NRCS District Conservationist if you are interested in participating. For detailed information on local work groups, see What are Local Working Groups and see the Schedule of Meetings.

Persons with disabilities who require accommodations to attend or participate in these meetings should contact Nga Watts, acting ASTC-Management and Strategy, at 352-338-9577, nga.watts@fl.usda.gov, or Federal Relay Service at 1-800-877-8339 by July 15, 2018 for the August 2018 meetings.

It is important for WWOA members to represent private woodland owners at these meetings to help ensure that forestry conservation practices will continue to be a priority for NRCS cost-sharing under the Farm Bill.

The dates of meetings are listed below by county. For full details and locations see the Schedule of Meetings or to help find your Local Work Group see the Map

  • Adams | Upper Fox Group | Friday, August 17 | 1:00 PM to 3:00 PM | Montello
  • Ashland | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Barron | NW Central Group | Wednesday, August 8 | 10:00 AM – 12:00 PM | Barron
  • Bayfield | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Brown | Dairyland Group | Wednesday, August 15 | 1:00 PM – 3:00 PM | Green Bay
  • Buffalo | NW Driftless Group | Thursday, August 16 | 9:30 AM – 12:00 PM | Mondovi
  • Burnett | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Calumet | Between the Lakes Group | Thursday, August 16 | 1:00 PM to 3:00 PM | Chilton
  • Chippewa | NW Eastern Group | Wednesday, August 1 | 10:00 AM – 12:00 PM | Thorp
  • Clark | NW Eastern Group | Wednesday, August 1 | 10:00 AM – 12:00 PM | Thorp
  • Columbia | Driftless End Moraines Group | Thursday, August 9 | 10:00 AM to 12:00 PM | Brooklyn
  • Crawford | SW Coulee and Ridge Group | Thursday, August 2 | 10:00 AM – 12:00 PM | Richland Center
  • Dane | Driftless End Moraines Group | Thursday, August 9 | 10:00 AM to 12:00 PM | Brooklyn
  • Dodge | Driftless End Moraines Group | Thursday, August 9 | 10:00 AM to 12:00 PM | Brooklyn
  • Door | Dairyland Group | Wednesday, August 15 | 1:00 PM – 3:00 PM | Green Bay
  • Douglas | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Dunn | NW Central Group | Wednesday, August 8 | 10:00 AM – 12:00 PM | Barron
  • Eau Claire | NW Eastern Group | Wednesday, August 1 | 10:00 AM – 12:00 PM | Thorp
  • Florence | Headwaters Group | Thursday, August 9 | 1:00 PM – 3:00 PM | Antigo
  • Fond Du Lac | Northern Kettle Moraine Group | Monday, August 6 | 1:00 PM to 3:00 PM | Campbellsport
  • Forest | Headwaters Group | Thursday, August 9 | 1:00 PM – 3:00 PM | Antigo
  • Grant | Southern Savanna Group | Wednesday, August 1 | 9:00 AM to 11:00 AM | Belmont
  • Green | Driftless End Moraines Group | Thursday, August 9 | 10:00 AM to 12:00 PM | Brooklyn
  • Green Lake | Upper Fox Group | Friday, August 17 | 1:00 PM to 3:00 PM | Montello
  • Iowa | Southern Savanna Group | Wednesday, August 1 | 9:00 AM to 11:00 AM | Belmont
  • Iron | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Jackson | NW Driftless Group | Thursday, August 16 | 9:30 AM – 12:00 PM | Mondovi
  • Jefferson | Driftless End Moraines Group | Thursday, August 9 | 10:00 AM to 12:00 PM | Brooklyn
  • Juneau | NW Coulee and Ridge Group | Wednesday, August 1 | 10:00 – 12:00 PM | Sparta
  • Kenosha | Southern Lakes Group | Monday, August 6 | 10:00 AM to 12:00 PM | Mukwonago
  • Kewaunee | Dairyland Group | Wednesday, August 15 | 1:00 PM – 3:00 PM | Green Bay
  • La Crosse | NW Coulee and Ridge Group | Wednesday, August 1 | 10:00 – 12:00 PM | Sparta
  • Lafayette | Southern Savanna Group | Wednesday, August 1 | 9:00 AM to 11:00 AM | Belmont
  • Langlade | Headwaters Group | Thursday, August 9 | 1:00 PM – 3:00 PM | Antigo
  • Lincoln | Headwaters Group | Thursday, August 9 | 1:00 PM – 3:00 PM | Antigo
  • Manitowoc | Between the Lakes Group | Thursday, August 16 | 1:00 PM to 3:00 PM | Chilton
  • Marathon | Central Wisconsin Group | Tuesday, August 14 | 10:00 AM – 12:00 PM | Milladore
  • Marinette | NE Farm and Forest Group | Wednesday, August 15 | 10:00 AM – 12:00 PM | Shawano
  • Marquette | Upper Fox Group | Friday, August 17 | 1:00 PM to 3:00 PM | Montello
  • Menominee | NE Farm and Forest Group | Wednesday, August 15 | 10:00 AM – 12:00 PM | Shawano
  • Milwaukee | Southern Lakes Group | Monday, August 6 | 10:00 AM to 12:00 PM | Mukwonago
  • Monroe | NW Coulee and Ridge Group | Wednesday, August 1 | 10:00 – 12:00 PM | Sparta
  • Oconto | NE Farm and Forest Group | Wednesday, August 15 | 10:00 AM – 12:00 PM | Shawano
  • Oneida | Headwaters Group | Thursday, August 9 | 1:00 PM – 3:00 PM | Antigo
  • Outagamie | Dairyland Group | Wednesday, August 15 | 1:00 PM – 3:00 PM | Green Bay
  • Ozaukee | Northern Kettle Moraine Group | Monday, August 6 | 1:00 PM to 3:00 PM | Campbellsport
  • Pepin | NW Driftless Group | Thursday, August 16 | 9:30 AM – 12:00 PM | Mondovi
  • Pierce | NW Driftless Group | Thursday, August 16 | 9:30 AM – 12:00 PM | Mondovi
  • Polk | NW Central Group | Wednesday, August 8 | 10:00 AM – 12:00 PM | Barron
  • Portage | Central Wisconsin Group | Tuesday, August 14 | 10:00 AM – 12:00 PM | Milladore
  • Price | NW Eastern Group | Wednesday, August 1 | 10:00 AM – 12:00 PM | Thorp
  • Racine | Southern Lakes Group | Monday, August 6 | 10:00 AM to 12:00 PM | Mukwonago
  • Richland | SW Coulee and Ridge Group | Thursday, August 2 | 10:00 AM – 12:00 PM | Richland Center
  • Rock | Driftless End Moraines Group | Thursday, August 9 | 10:00 AM to 12:00 PM | Brooklyn
  • Rusk | NW Central Group | Wednesday, August 8 | 10:00 AM – 12:00 PM | Barron
  • Saint Croix | NW Central Group | Wednesday, August 8 | 10:00 AM – 12:00 PM | Barron
  • Sauk | SW Coulee and Ridge Group | Thursday, August 2 | 10:00 AM – 12:00 PM | Richland Center
  • Sawyer | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Shawano | NE Farm and Forest Group | Wednesday, August 15 | 10:00 AM – 12:00 PM | Shawano
  • Sheboygan | Northern Kettle Moraine Group | Monday, August 6 | 1:00 PM to 3:00 PM | Campbellsport
  • Taylor | NW Eastern Group | Wednesday, August 1 | 10:00 AM – 12:00 PM | Thorp
  • Trempealeau | NW Driftless Group | Thursday, August 16 | 9:30 AM – 12:00 PM | Mondovi
  • Vernon | SW Coulee and Ridge Group | Thursday, August 2 | 10:00 AM – 12:00 PM | Richland Center
  • Vilas | Headwaters Group | Thursday, August 9 | 1:00 PM – 3:00 PM | Antigo
  • Walworth | Southern Lakes Group | Monday, August 6 | 10:00 AM to 12:00 PM | Mukwonago
  • Washburn | Scenic Rivers Group | Wednesday, August 8 | 9:30 AM – 12:00 PM | Ashland
  • Washington | Northern Kettle Moraine Group | Monday, August 6 | 1:00 PM to 3:00 PM | Campbellsport
  • Waukesha | Southern Lakes Group | Monday, August 6 | 10:00 AM to 12:00 PM | Mukwonago
  • Waupaca | Lower Wolf River Basin Group | Thursday, August 16 | 10:00 – 12:00 PM | Fremont
  • Waushara | Upper Fox Group | Friday, August 17 | 1:00 PM to 3:00 PM | Montello
  • Winnebago | Lower Wolf River Basin Group | Thursday, August 16 | 10:00 – 12:00 PM | Fremont
  • Wood | Central Wisconsin Group | Tuesday, August 14 | 10:00 AM – 12:00 PM | Milladore